SB Pro

Seurassa on viisi aikuisten joukkuetta. Kärkenä Naisten Liigassa pelaava edustusjoukkue. Lisäksi meillä on neljä tyttöjen joukkuetta, joista vanhemmat ikäluokat ovat aina olleet Suomen parhaimmistoa, Suomen Mestareitakin. Poikajoukkueita seurassa on kaikkiaan yhdeksän.

Seuramme pelaajat ohjaavat kaikkiaan neljää IP-kerhoa eri kouluissa Nurmijärvellä ja aikomuksemme on kasvattaa tätä lasten koulupäivän jälkeistä ohjattua toimintaa tulevaisuudessakin.

Lisätietoja www.sb-pro.com.

 

Oilers kaatui Leppävaarassa

SB Pro - 25.10.2009 9:35

Juho Kojima

 

Kotijoukkueen kausi on alkanut huomattavasti takkuisemmin kuin vastustajan. Paine saavuttaa voitto Oilersille on ilmiselvä ja siihen nähden kotijoukkue roikkui pelissä mukana ihan kiitettävästi.

 

Ottelun tapahtumat vapaasti kuvaillen:

 

Vastustaja lähti peliin rohkeasti kolmella pelaavalla kentällä ja se vaikutti ottelun tempoon. Oilers siirtyi johtoon Miia Hirvosen laukoessa ja Minttu Tuomisen toimiessa syöttökoneena. Nopea tasoitus seurasi Anne Haapasalon toimesta maskin takaa, syöttäjä toimi kapteenimme Tiia Salmi. Peli aaltoili päästä päähän Pron tuhlatessa neljä selkeää avopaikkaa. Erä 1-1 ja torjunnat Oilers 16 Pro 10 ja laukaukset Oilers 18 Pro 28. Kotijoukkueen laukausten laatu oli parempi sillä vedoista ainoastaan 5 yli/ohi.

 

Toinen erä lähti Pron osalta käyntiin kahdella kentällä valmentajien tiivistäessä pakkaa. Tästä huolimatta kotijoukkue siirtyi toistamiseen johtoon Sormunen/Kemppainen akselin taiteillessa osuman kun puolustukselta unohtui pelaaja selän taakse. Loisa maalissa voimaton. Pikainen tasoitus Lehdon syöttäessä Roiskolle joka ampui kantilta maskin takaa 2-2. Oilers joutui rikkomaan pelissä vastustajaansa enemmän ja sai toistuvasta väärästä pelitavasta jäähyn. Pron ylivoima ei toiminut mutta heti jäähyn päättymisen jälkeen teki Mirva Halen maalin edestä ns likaisen mutta arvokkaan maalin, syöttäjänä toimi juniorilupauksemme Mira Wickman. Jatkoa seurasi muutaman minuutin päästä kun puolustajamme Viivi Lehtimäki pallon riiston seurauksena nousi laidasta ja tykitti 2-4 maalin. Luulin pelin alkavan pikku hiljaa olevan paketissa ja katin kontit :) Oilersin nousu oikealta laidalta, syöttö keskustaan (Tuominen) ja Bergman ohjasi maalin edestä 3-4. Taisto jatkuu. Erän loppupuolella Anne Haapasalo teki pelin kulminaatiomaalin parhaalta tontilta Mira Wickmanin syöttäessä laidasta 3-5. Torjunnat Oilers 23 Pro 10 ja laukaukset Oilers 13 Pro 23.

 

Kolmas erä muutti kaiken eli nyt alkoi näkyä hyvin harjoiteltu kesä ja kotijoukkueen pelaajien kunto alkoi hiipua. Maalipaikkoja alkoi avautua solkenaan. Erän alkuun Meronen Miia maalin edestä ohjaten Roiskon syötön 3-6. Muutama minuutti ja Oilers maalilla valtava hässäkkä kotijoukkueen maalivahdin torjuessa kolme peräkkäistä laukausta pallon kimmottua valjemmille vesille otti sen haltuun kylmähermoinen juniori nimeltä Mira Wickman 3-7. Samaan aikaan Oilers aikalisä. Ei purrut. Neljä minuuttia myöhemmin Viivi Lehtimäen loistava passi laidasta poikki kentän ja Meronen tykitti 3-8 lähes keskiviivalta. Minuutti lisää ja Haapasalo tykitti keskeltä Salmen tarjoilun kauniisti maalin perukoille, Annen hattutemppu oli valmis. Vajaa minuutti ja kotijoukkue kavensi 4-9. Tietenkin maalin edustalta :) Akseli Sormunen/Kemppainen kuten 2-1 maalissakin. Pro sai tähän otteluun toisenkin hattutempun tekijän kun ajassa 54.40 Meronen ohjasi Morottajan hienon syötön maaliin 4-10. Tämän jälkeen valmennus peluutti vähemmän peliaikaa saaneita pelaajia jotka kamppailivat lopun tyylitellen pitäen vastustajat poissa maaliltamme. Torjunnat Oilers 15 Pro 20 ja laukaukset Oilers 15 Pro 20. Kuten huomaatte tilastot "hieman" valehtelevat sillä sain koko ottelun torjunnat katsomosta Oilers 38 Pro 21. Uusittu vieraspelipaitamme sai näin ensimmäisen voiton ja sekään ei enää hämmennä meitä jatkossa :)

 

Kiitos pelaajille uurastuksesta ja ennen kaikkea hyvästä lopputuloksesta !

 

Martti Meronen

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Paikalliset kumppanit

Haluatteko kumppaniksi?

Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Jos tunnistatte itsenne, ottakaa yhteyttä ja kertokaa halukkuudestanne lähteä mukaan paikallissivuston kumppaniksi. Kumppanuuden kautta teillä on mahdollisuus saada toiminnallenne lisää näkyvyyttä aivan ilmaiseksi.

Ota yhteyttä,
niin kerromme lisää:
nurmijarven.uutiset
(a)lehtiyhtyma.fi

 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish