Pääkirjoitus 23.6. Lukiovääntö jatkuu
23.06.2010 8:00
Rajamäen lukion ja Nurmijärven Yhteiskoulun lukion hallinnollinen yhdistäminen näyttää etenevän, vaikka sivistyslautakunta ei asettunutkaan yhdistämistä kannattamaan. Seuraavaksi asian saa pohdittavakseen kunnanhallitus heti juhannuksen jälkeen. Sivistyslautakunnan kanta ei hallitusta sido.
Lukio-opetuksen järjestäminen puhuttaa päättäjiä nyt, kun opiskelijat ovat kesälaitumilla.
Kuntalaisten, siis palveluiden käyttäjien ja maksajien, kantoja pitää myös kuulla.
Onko heinäkuu siihen parasta mahdollista aikaa?
Keskustelu toki jatkuu kesäkauden mentyä, lopullisia päätöksiähän ei nyt voida tehdä. Jos kunnanhallitus päätyy lukioiden hallinnollisen yhdistämisen kannalle, valtuusto pääsee sanomaan sanansa siitä syksyllä. Jos lukiot halutaan yhdistää syksystä 2011 kuten on puhuttu, päätös pitää tehdä ennen syksyn talousarviokäsittelyä.
Aikataulu on siis varsin nopea.
Joka tapauksessa nyt kesällä on kantojen muodostamisen ja esittämisen aika. Näkökantojen tueksi tarvitaan tiukkaa faktaa eri mallien vaikutuksista.
Rentoa juhannusta!
Juhannus muuttaa Nurmijärven UUtisten ilmestymistä, mutta vain juhannuksen ajaksi. Lehti ei ilmesty nunnuntaina 27.6, ja seuraava Nurkkari tulee siis keskiviikkona 30.6. Heinäkuussa jatkamme taas paikallisten uutisten kertomista tuttuun tapaan kahdesti viikossa.
Nurmijärven Uutisten internet-sivusto osoitteessa www.nurmijarvenuutiset.fi palvelee luonnollisesti myös juhannuksen aikaan.
Nurmijärven Uutiset toivottaa lukijoille, ilmoittajille ja muille yhteistyökumppaneille hyvää ja rentouttavaa keskikesän juhlaa!




