”Jäsenet alansa asiantuntijoita - lakkauttamisajatus hylättävä”

Paikalliset
Kommentoi

NURMIJÄRVI (NU)Nuorisolautakunnan puheenjohtaja, kunnanvaltuutettu Jerry Latva, sd, on pahoin järkyttynyt pienten lautakuntien lakkauttamisajatuksista.

Hänen mielestään pienet lautakunnat, kuten liikunta- ja nuorisolautakunta tulee ehdottomasti säilyttää.

– Näiden lautakuntien jäsenet ovat oman alansa asiatuntijoita, Latva kiteyttää.

Nuorisonnäkökulmasta Hän painottaa, että nuorisolautakunnan tehtävänä on vaikuttaa nuorten elinoloihin varsin laajasti.

– On tärkeää, että tätä laajaa tehtävää varten kunnassa on toimielin, joka käsittelee asioita nuorten näkökulman huomioiden. Nuorilla ei ikänsä puolesta ole mahdollista osallistua päätöksentekoon.

Latvan johtama nuorisolautakunta tukee myös nuorisotyöstä vastaavien viranhaltijoiden työtä tuoden valmisteluun ja päätöksentekoon kuntalaisnäkökulman. Itsenäisenä lautakuntana vaikutusmahdollisuudet ovat puheenjohtajan mukaan selvästi suuremmat, koska valmistelussa ja päätöksen teossa näkökulmana ovat harrastavat ja ei-harrastavat nuoret.

”Säästötkosmeettisia”– Erittäin tärkeän kohderyhmän muodostavat työttömät ja syrjäytymisvaarassa olevat nuoret. Nuorisolautakunta vaikuttaa myös nuorten konkreettiseen osallistumiseen, josta hyvänä esimerkkinä on nuorisovaltuusto.

Nykyisten pienten lautakuntien lakkauttamisen vaikutusta toimielinrakenteeseen Latva pitää lähinnä kosmeettisena; se ei ole kehitystä, eikä sillä synny säästöjä. Lautakunnan kulut koostuvat kokouspalkkioista, jotka seitsemän hengen lautakunnassa ovat noin 7 000 euroa vuodessa.

Tuplastikokouksia?Latva huomauttaa myös, ettei lautakuntien vähentäminen vähennä käsiteltävien asioiden määrää.

– Tuntuu hurjalta, jos esimerkiksi sivistyslautakunta käsittelisi myös nykyisten nuoriso- ja liikuntalautakunnan asioita. Kokousajat kaksinkertaistuisivat tai kokouksia olisi vastaavasti tuplasti enemmän.

On sanomattakin selvää, että nämä tärkeät nuorten asiat jäisivät eittämättä tärkeämpien ja talousvaikutuksiltaan suurempien asioiden varjoon. Kuka ajaisi enää nuorten asioita?

KosketuspintapuuttuuLatva arvioi, että suuressa lautakunnassa esittelevällä virkamiehellä ei välttämättä ole lainkaan kosketuspintaa esiteltävien asioiden suhteen. Hän kysyykin, miten asioita voitaisiin ylipäätään edes esittää.

– Pienet lautakunnat ovat myös erinomaisia ”ponnahduslautoja” uusille ja nuorille vastuunkantajille.

Tulevaisuudessa saattaa olla haasteena myös uusien ehdokkaiden saaminen kuntavaaleihin jos kunnalla ei ole tarjota ehdokkaille riittävästi luottamuspaikkoja. On huolestuttavaa, että luottamuspaikkojen vähentymisen myötä virkamiesvalta lisääntyy entisestään ja päätösvalta jää vain harvojen kuntalaisten käsiin.

Käyttäjän Esko Artell kuva
Esko Artell

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.