Golffarit juhlivat kilpaillen
Nurmijärven golfkeskuksessa juhlittiin 20 toiminnan vuotta, kuinkas muuten, kilpaillen. Viime lauantaisen juhlapäivän lopulla golffarit vetivät sentään pelihanskan kädestään ja aloittivat iltajuhlan. Syytä juhlaan olikin, sillä 20 vuoden kuluessa niin kenttä kuin klubikin ovat kasvaneet lähes täyteen mittaansa.
– Mitä kenttään tulee, niin ajatuksia laajentamisesta ei juuri nyt ole. Pääpaino on nykyisten peliareenoiden modernisoimisessa ja muiden olosuhteiden kohentamisessa, kiteyttää golfkeskuksen toimitusjohtaja Esa Meriläinen.
Hänen mukaansa myös golfklubin jäsenmäärä, noin 1 700, on sekin riittävä.
– Optimaalinen, ja samalla kyllä myös maksimimäärä jäseniä klubissa olisi tuollaiset 2 000. Tämän määrän kenttä vielä vetäisi niin, että kaikki toiminnot sujuvat. Pyrimme kuitenkin, kuten tähänkin saakka, maltilliseen kasvuun. Emme pyri miksikään etäseuraksi, vaan oman jäsenistön viihtyvyys ja palvelujen sujuvuus on vastakin ykkösasia, vakuuttaa kentän toimitusjohtajana jo yli 15 vuotta työskennellyt Meriläinen.
Tavoitteissa on onnistuttu, jos on uskominen esimerkiksi aktiivipelaaja Pekka Laaksosta. ja miksei olisi; hän on kiertänyt väliä jo vuodesta 1991 alkaen.
– Enkä muualle aio lähteäkään. Täällä toteutuvat juuri sellaiset golf- ja klubitoiminnan parhaat puolet, hyvä yhteishenki ja rento ilmapiiri mitä mainioimmalla tavalla. Kehityssuunta on ollut hyvä ja annan suurta merkitystä myös talkootyölle, jolla on voitu auttaa henkilökuntaa kentän hyvän kunnon ylläpidossa ja ehostamisessa, Laaksonen summaa.
Nurmijärven klubissa kiinnitetään klubipelaajien viihtyvyyden ohella huomiota myös valmennustoimintaan. Esa Meriläinen toteaakin menestyksellisen nuorisovalmennuksen olevan ylpeydenaihe koko klubille.
– Sama trendi tuntuu onneksi jatkuvan. Lasten golfkoulussa nuotteja tähän touhuun hakee kuutisenkymmentä kiinnostunutta. Valmennustoiminnan mainioon kuntoon saattamisessa esimerkiksi Matti Satama on tehnyt erinomaista työtä.
Lauantaiseen juhlakilpailuun, jolle sadekuurot ja vallankin kova tuuli toivat lisähaastetta, osallistui noin 150 klubipelaajaa. Pienempimuotoisia kenttäpelejä ja muuta ohjelmaa sisältänyt iltajuhla huipentui Aikakone-yhtyeen jäsenenä tunnetuksi tulleen Sanin esiintymiseen.
Suosituimmat
- K-U: Kuntauudistus pilkkoisi Nurmijärven osiin 23
- (21:08) Pakkauspojat Ralli 11.2.2012
- Nurmijärvellä ajetaan talviralli 1
- Kesäksi kuntoon kavitaatiolla 1
- Niinistölle kaksi kolmasosaa nurmijärveläisten äänistä 1
- Uotilaan suunniteltu louhos kuumentaa tunteita 2
- Kirkonkylän K-supermarket aukeaa loppukesästä
- NTL herättää liikuntamessut henkiin
Uusimmat
- NTL herättää liikuntamessut henkiin
- Ystävää muistetaan edelleen kortilla
- Kesäksi kuntoon kavitaatiolla 1
- Kirkonkylän K-supermarket aukeaa loppukesästä
- Anni ja Sirkka jakavat arjen ilot
- K-U: Kuntauudistus pilkkoisi Nurmijärven osiin 23
- Pakkanen kangisti äänestäjät kotiin
- Niinistölle kaksi kolmasosaa nurmijärveläisten äänistä 1
Uusimmat blogit ja kolumnit
Tee oma uutinen Nurmijärven Uutisiin
Näitkö jotain mielenkiintoista? Tapahtuiko kotikadullasi tai läheisessä leikkipuistossa jotain sellaista, josta muidenkin olisi hyvä tietää? Onnistuitko nappaamaan kuvan yllättävästä sääilmiöstä tai hauskasta tapahtumasta?
Klikkaa tästä!
Päivän kysymys
Liity Nurmijärven Uutisten nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.



