Paikallisurheilu

Perttulan Tähden lentistyttöjen kausi päättyy juhliin – seura toiminut 50 vuotta

Perttulan Tähden tytöt kutsuvat juhlimana kanssaan.

Perttulan Tähti

Perttulan Tähden lentopallotyttöjen kausi on edennyt kohti kevään viimeisiä pelejä. Maaliskuun toinen viikonloppu olikin kiireistä aikaa seuran molemmille joukkueille. Lauantaina A-tytöt pelasivat kotisalillaan Perttulan Keudalla välieräturnauksen ja C-tytöt matkasivat Kausalaan Etelän alueen mestaruuskisoihin. Sunnuntaina tyttöjen yhdistelmäjoukkue pelasi vielä naisten paikallissarjaottelun Tapanilan Erää vastaan.

A-tyttöjen turnaukseen vieraiksi saapuivat kolme joukkuetta Pirkanmaalta eli LP Kangasala, Lempäälän Kisa ja Akaan A-Volley. Tähden tyttöjen päivä alkoi ottelulla tuttuja A-Volleyn tyttöjä vastaan. Joukkue oli kohdattu kauden aikana jo kolmasti ja voitot edellisistä kohtaamisista olivat tulleet PeTälle, joten ennakko-odotukset olivat suuret lähdettäessä päivän ensimmäiseen peliin. Ottelusta muodostuikin tiukka ja A-Volley taisteli hienosti loppuun asti mutta tasaisen ottelun vei lopulta kotijoukkue suoraan kahdessa erässä 2-0 (26-24, 25-23).

Päivän toinen peli ei sitten sujunutkaan PeTän osalta odotetulla tavalla. Lempäälän Kisa johti peliä alusta asti vahvalla esityksellä ja vei selvän voiton PeTän sortuessa lukuisiin virheisiin. Ottelu selkeästi LeKille 2-0 (25-13, 25-16).

Viimeisessä ottelussa Kangasalan joukketta vastaan Tähden tytöt saivat taas pelinsä kulkemaan ja löysivät ilon tekemiseen. Senni Hurttala ja Anna Nurmes pelasivat vakuutavasti yleispelaajan paikoilla, Anna-Mari Moilanen pyöritti monipuolista passipeliä, Saara Sihvo ja Jessica Metso hoitivat keskipelaan roolit takuuvarmasti, Oona Laakso kantoi vastuun liberon tontista ja Aleksandra Murto pelasi varman hakkuripelin - hienolla yhteispelillä kotijoukkueen komea 2-0 voitto päivän päätteeksi eräpistein 26-24, 25-12.

C-tytöt joutuivat kovaan seuraan aluemestaruuskisoissa, sillä Kausalaan oli kokoontunut Etelän alueen kuusi parasta joukkuetta. Alkulohkossa tyttöjämme vastassa olivat PuMa Volleyn 1-joukkue sekä kotijoukkue Kausala 1. PeTän tytöt olivat altavastaajia molemmissa otteluissa ja kaksi häviötä tarkoitti pelaamista sijoista viisi ja kuusi. Sijoitusottelu Haminan Arsia vastaan alkoi lupaavasti ja ensimmäinen erä hienolla yhteispelillä PeTälle. Arsi kuitenkin paransi peliä toisessa erässä ja vei sen nimiinsä selvällä piste-erolla. Edessä oli siis kolmas ja ratkaiseva erä, jonka myös Arsi vei vakuuttavalla pelillä nimiinsä ja koko ottelun 2-1 (23-25, 25-18, 15-10). PeTän sijoitus oli siis kuudes näissä mestaruuskisoissa, yhteensä Etelän alueella pelaa 21 C-tyttöjoukkuetta.

Sunnuntai-illan paikallissarjapelissä Tapanilan Erän N5-joukkuetta vastaan nähtiin hienoa lentopalloa puolin ja toisin. Molemmat joukkueet puolustivat hyvin vastustajan hyökkäyksiä, joten illan kuluessa nähtiin pitkiä palloralleja ja tasaista peliä aivan ottelun viime metreille asti. PeTän tytöt olivat kuitenkin askeleen vastustajaansa edellä, joten ansaittu voitto ja juniorijoukkueelle suoraan kolmessa erässä 3-0 (25-23, 25-23, 25-23).

Tyttöjen sarjakaudet jatkuvat vielä paikallissarjapelien, A-sijoitusturnauksen ja C-välierien sekä kauden kruunaavan 50-vuotisjuhlaturnauksen merkeissä, jolloin Perttulan Keudalla pelataan C-tyttöjen sijoituspelit sekä juhlitaan seuran 50-vuotista taivalta. Tervetuloa siis juhlimaan kanssamme lauantaina 6.huhtikuuta ja samalla seuraamaan C-tyttöjen kauden viimeisiä pelejä.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikallisurheilu

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat