Urheilu

Tässä ovat NHL:n kovimmat siirrot – 27-vuotias "Leipämies" teki suurimman tilin

NHL:ssä on nähty alkuviikon aikana lukuisia pelaajasiirtoja, kun vapaiden pelaajien siirtomarkkinat aukesivat eilen illalla Suomen aikaa. Isoimmista hankinnoista vastasivat Nashville Predators, Florida Panthers, Dallas Stars ja New York Rangers. 

Predators vahvistui markkinoiden halutuimmalla sentterillä, Matt Duchenella, joka teki seuran kanssa seitsemän vuoden ja 56 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen. 
Isoimman tilin teki venäläinen Artemi Panarin, 27, joka siirtyi Rangersiin seitsemän vuoden ja yli 80 miljoonan dollarin arvoisella sopimuksella.

Panarin tunnetaan lempinimellä Bread Man eli "leipämies", joten hänellä ainakin riittää hilloa leivän päälle. Nimi viittaa Panarinin nimeä muistuttavaan yhdysvaltalaiseen Panera Bread -kahvilaketjuun.

Stars hankki riveihinsä puolestaan San Jose Sharksin ikonin Joe Pavelskin. Lisäksi seura hankki Anaheim Ducksista lähtöpassit saaneen ex–tähden Corey Perryn sekä Edmonton Oilersista lähteneen Andrej Sekeran.

Panthers teki kesän isoimman maalivahtihankinnan, kun se sorvasi seitsemän vuoden mittaisen sopimuksen Sergei Bobrovskin kanssa. Panthers sai hyvän lisän myös pakistoonsa, kun ruotsalainen Anton Strålman sorvasi seuran kanssa kolmivuotisen pahvin.

Muita päivän nimekkäitä siirtyjiä olivat muun muassa Mats Zuccarello (uusi seura Minnesota Wild), Robin Lehner (Chicago Blackhawks), Wayne Simmonds (New Jersey Devils), Tyler Myers (Vancouver Canucks) ja Semyon Varlamov (New York Islanders).

Suomalaisista uuden seuran löysivät Valtteri Filppula (Detroit Red Wings), Markus Granlund (Edmonton Oilers) ja Joonas Donskoi (Colorado Avalanche)..
 

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Urheilu

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat