Paikallisurheilu

NJS:n naiset lähellä sarjanousua – sarjapaikka ratkeaa lauantaina Klaukkalassa

Jourdan Ziff viimeisteli viikonloppuna ratkaisumaalin karsinnan ensimmäisessä osaottelussa.

Arkisto / Ille Martela

Nurmijärven Jalkapalloseuran naisten edustusjoukkueella on mahdollisuus tehdä viikonloppuna paikallista jalkapallohistoriaa. Jos NJS voittaa lauantaina torniolaisen TP 47:n, nousee naisten joukkue naisten ykkösdivariin.

Nurmijärveläisille riittää myös tasapeli, sillä NJS voitti viime lauantaina karsintasarjan ensimmäisen osaottelun 1–0.

Ykkönen on naisten jalkapallon toisiksi korkein sarjataso.

NJS on ollut nousukarsinnoissa jo kahtena vuonna aiemminkin, mutta sarjanousu on jäänyt toistaiseksi haaveeksi.

Nyt päävalmentaja Mikko Manninen kertoo joukkueen olevan hyvässä iskussa. NJS oli naisten kakkosen Etelä-lohkossa ylivoimainen ykkönen 17 voitollaan ja yhdellä tasapelillään. Karsinnat mukaan lukien NJS ei ole päästänyt kuuteen peliin maaliakaan.

Manninen muistuttaa, että torniolaisetkaan eivät ole kuitenkaan pelanneet huonosti, koska ovat saavuttaneet oman lohkonsa voiton. NSJ oli viime lauantaina Torniossa karsinnan ensimmäisessä osa-ottelussa vain maalin verran torniolaisia parempi. Voittomaalin viimeisteli Jourdan Ziff.

– Lauantainen voitto taisi olla itse asiassa ensimmäinen karsintavoitto meille koskaan.

– Nyt joukkue on iskussa ja pelaajat terveenä. Se on valmentajalle enemminkin positiivinen ongelma, että ketkä pelaavat, Manninen sanoo.

Manninen toivoo, että ratkaisuotteluun Klaukkalaan palokärjet saisivat mahdollisimman paljon kotiyleisöä tuekseen.

– Kaikki tuki on tarpeen. Lauantain tapahtuma toimii samalla seuran kauden päätöstapahtumana ja paikalle on kutsuttu kaikki seuran joukkueet. Puoliajalla palkitaan seuran pelaajia, toimihenkilöitä ja valmentajia, joten meillä on varmasti kiva tapahtuma tiedossa.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikallisurheilu

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat