dh Tornarit

Joonas Savolainen sarjansa vauhdikkain dh-cup avauksessa Kalpalinnassa

Ville Ormo (vas) onnittelee voittaja Joonas Savolaista

Jarkko Aula

Suomen maajoukkueen ja dhTornareiden Joonas Savolainen avasi kauden 2011 dh-cupin vauhdikkaasti Kalpalinnassa. M-18 sarjassa aika-ajojen neljäs sija tuntui todellakin olevan vasta alkulämmittelyä, kun kisalaskulla pamahti koko kisojen toiseksi nopein aika ja samalla toinen kahdesta 50 sekunnin alituksesta. Elitessäkin Joonaksen sijoitus olisi siis ollut voittaja Toni Bergin jälkeen toinen.

"Mainion kisat oli! Olen itsekin todella tyytyväinen tulokseen ja että löysin sitten kisarunille kunnon attackin, kun tuo aika-ajo runi ei ihan nappiin menny tuuliolosuhteiden takia", kertoi loistavasti ajanut Joonas.

"Jokseenki kuitenkin tuli yllätyksenä tuo vauhti. En olisi uskonut voivani ajaa ELITEn kärjen vauhtia vielä tässä vaiheessa kautta, koska ajoa aika vähän kertynyt loukkaantumisen jälkeen", analysoi tyytyväinen voittaja suoritustaan. Viimekaudella Joonas joutui paketoimaan nilkkansa lisäksi koko kauden heti ensimmäisessä maailmancupin kisassaan Leongangissa.

dhT:n toinen maajoukkuekuski, Ville Ormo, sijoittui vauhdikkaassa kilvanajossa kolmanneksi. dhT:n vahvan rintaman väliin kiilasi Riku Länsiö (HyPy) vajaanpuolen sekunnin erolla Villeen.

Elitessä meno oli jälleen jäätävän kovaa. Talvidh-cupin jähmettymisestä ei ollut tietoakaan, kun dhT:n puheenjohtaja Eikku Luttinen näytti muille esimerkkiä sijoittumalla loistavasti viidenneksi, vain vajaan kahden kymmenyksen päähän podiumista. Eikun edelle kiiruhtivat voittaja Toni Bergin lisäksi maajoukkueen Markus Olkkonen (RMR), Visa Linnala (Kymi Anti-Flow) ja ex-dhT:n kuski Aki Färm (RMR).

M-16 sarjassa käytiin kovaa kilvanajoa HyPyn ja dhT:n kuskien kesken. Tällä kertaa voiton vei
Mikael Rintala (HyPy) ennen saman seuran Valtteri Kainulaista. dhT:n Jerri Lukkarisen loistava ajo oikeutti hienoon kolmanteen sijaan.

M-14 sarjassa dhT:n ainoa edustaja Anton Waldén sijoittui loistavasti kolmanneksi. Sarjan voiton vei Reko Meriö (RidingJKL) ja toiseksi sijoittui Atte Atrava (Tusla).

dhT dominoi M-12 sarjaa suvereenisti viemällä peräti neloisvoiton. Voittoon laski Ilmari Liias. Akseli Aula antoi Ilmarille tiukan vastuksen, mutta joutui antamaan periksi reilun sekunnin erolla. Kolmanneksi sijoittui hienosti ensimmäistä virallista kisaansa ajanut dhT:n Matias Tuomela. Niin ikään ensimmäistä virallista kisaansa ajanut Robi Bergman varmisti omalla suorituksellaan dhT:n hienon neloisvoiton.

Naisten sarjaa hallitsi reilulla marginaalilla Katja Lähteinen ((TaBC/SDRT). Toiseksi sijoittui isäntäseuran Pia Höckert (MTBCF) ja kolmanneksi saman seuran Outi Marttila. Naisten sarjassa nähtiin ilahduttavaa kilvanajoa, koska sarjassa oli peräti seitsemän osallistujaa.

Kokonaisuudessaan dhTornareiden panos kauden avauskisassa oli aivan loistava. dhT:n ajajia oli kisassa peräti 21, joista seitsemän sijoittui podiumille. Erittäin vahva junioreiden esiintulo jälleen kerran.

dh Tornarit

Aikaisempia kirjoituksia

dh Tornarit

dhT on alamäkipyöräilyyn erikoistunut urheiluseura, jonka tavoitteena on edistää vauhdikkaan lajin harrastamista mahdollisimman turvallisesti erityisesti junioreiden keskuudessa. Seura toimii pääsääntöisesti Klaukkalan Tornikeskuksessa.

Lisätietoja toiminnasta ja tapahtumista http://dhtornarit.com

Uusimmat mielipiteet