Pro Valkjärvi

Lähtelän rannan siivoustalkoot la 19.5.

Laiturin kunnostusta keväällä 2011

mlvesanto

Lähtelän ranta Valkjärventiellä on Sääksin jälkeen yksi parhaimmista uimapaikoista kunnassa. Pro Valkjärvi-yhdistys ajaa pontevasti sen saamista takaisin uimaranta-statukselle. Kesäisin parhaina uimapäivinä kävijämäärät ylittävät reippaasti uimarannaksi luokittelun määrät.

Uimapaikkanakin ranta tarvitsee siistimistä. Joka keväiset siivoustalkoot rannassa pidetäänkin lauantaina 19.5. klo 13:00 alkaen. Tervetuloa. Haravat, lapiot ym mukaan. Kunta tarjoaa jätesäkit.

Pro Valkjärvi-yhdistys

Pro Valkjärvi

Aikaisempia kirjoituksia

Pro Valkjärvi

Pro Valkjärvi -yhdistyksen tavoitteena on Klaukkalan taajaman tuntumassa olevan Valkjärven vedenlaadun parantaminen, sekä Valkjärven luonnonsuojelun ja maisemanhoidon edistäminen.

Vedenlaadun ja luontoarvojen lisäksi Pro Valkjärvi tähtää myös ihmisten virkistysmahdollisuuksien parantamiseen Valkjärvellä, luonnollisesti ympäristöä ja luontoa kunnioittaen. Yhdistyksen jäsenetuihin kuuluu soutuveneen ja kanootin käyttö.

Lisätietoja

www.provalkjarvi.fi

Ilpo Pölönen, pj.
[email protected]
040 830 5984

Uusimmat mielipiteet