Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

IS: Koomikko Ismo Leikolaa hämmentää erityisesti yksi amerikkalainen tapa: ”Ketä tipataan ja ketä ei?”

Yhdysvaltalainen Washington Post Express on haastatellut Kaliforniassa asuvaa koomikko Ismo Leikolaa

Leikola jakaa haastattelussa ihmetyksen aiheitaan elämästään Yhdysvalloissa, kirjoittaa Ilta-Sanomat Erityisesti tippaaminen on osoittautunut suomalaiselle hankalaksi. Siihen ei meinaa tottua vuosienkaan jälkeen.

– Suomessa meillä ei ole tippikulttuuria. Miten tässä voisi tietää ketä tipataan ja ketä ei? Logiikka tuntuu olevan ihan hullu.

– Olen kysynyt. Eivät tunnu paikallisetkaan tietävän.

– Entäs miten paikoissa, joissa ei ole tarjoilijoita? Kolme vuotta olen yrittänyt. Ei ole kukaan pystynyt selittämään perusteita, Leikola hämmästelee.

Rapakon takana Ismo Leikola tunnetaan komiikasta, jolla hän avaa yleisölle suomalaisten erikoisia tapoja sekä englannin ja suomen kielten sanojen merkityksiä. Selityksen ovat saaneet mm. kalsarikännit ja poronkusema.

Ilta-Sanomien artikkeli on täällä