Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Lässytätkö lemmikillesi? Voit voittaa SM-tittelin ja lemmikille vuoden ruoat – Arttu Wiskari, Eevi Teittinen ja kumppanit avaavat kisan

Jos lemmikille lässyttäminen on leipälajisi, nyt kannattaa ehkä osallistua: Vaasan Sähkö järjestää touko-kesäkuussa Lemmikille lässyttämisen SM-kilpailun.

Idea ei sinänsä ole ainutkertainen, sillä koiralle lässyttämisessä on kisailtu Suomessa jopa MM-tasolla. Koiralle lässyttämisen SM-kisat järjestettiin viime kesänä Muuramessa Naamat-festivaalilla.

Nyt kilpailu on kuitenkin avoinna ihan mille tahansa lemmikille lässyttäville, täysi-ikäisille Suomessa asuville ihmisille. Koronakevääseen sopivasti Lemmikille lässyttämisen SM-kilpailu käydään sosiaalisessa mediassa.

Kisan käynnistävät tunnetut suomalaiset lemmikkeineen. Omissa sosiaalisen median kanavissaan lemmikeilleen lässyttävät Arttu Wiskari, Jutta Larm, Arttu Lindeman ja Eevi Teittinen.

Kisa on osa Vaasan Sähkön mainoskampanjaa, jossa on mitattu muutoksia ihon sähkönjohtavuudessa, kun ihminen lässyttää lemmikille. Kilpailuun osallistuvien reaktioita ei kuitenkaan mitata.

– Se on datan perusteella selvää, että ihminen ja koira ymmärtävät toisiaan. Mutta sen sijaan se, pitääkö lemmikki lässytyksestä, on tapauskohtaista. Usein esimerkiksi koiran päivän kohokohtia ovat omistajan kotiinpaluu tai pääsy koirapuistoon. Ei ehkä välttämättä se lässytyshetki, sanoo tiedotteessa mittaustieteen tohtori Pekko Vehviläinen.

Kisaan osallistutaan videolla, jossa kuuluu lemmikille lässytys ja näkyy lemmikin reaktio ääneen. Omia kasvoja ei tarvitse näyttää. Osallistua voi julkisella Instagram-tilillä aihetunnisteella #lässytyksensm, lähettämällä videon Vaasan Sähkölle Instagramin tai Facebookin yksityisviestinä tai julkaisemalla oman videonsa Facebookissa lässytysvideon kommentteihin.

Osallistumisaika on 25.5.–21.6.2020.

Voittajan lemmikille on luvassa vuoden ruoat eli käytännössä 500 euron arvoisen lahjakortti. Lisäksi kaikkien kilpailuun osallistuneiden kesken arvotaan viisi 30 euron arvoista lahjakorttia.