Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Autokaupassa hienoista kohennusta, myynti jää silti reilusti viime vuodesta – Autoala: "Sähköautojen hankintatukea pitää uudistaa"

Kysynnän lasku uusien autojen kaupassa alkoi loiventua kesäkuussa. Automarkkina ei silti ole vielä noussut koronaviruksen rouhaisemasta kuopasta.

Kesäkuussa ensirekisteröitiin 8 023 henkilöautoa, mikä on liki neljänneksen vähemmän kuin kesäkuussa viime vuonna. Lasku kuitenkin taittui, sillä vielä toukokuussa eroa viime vuoteen oli noin 53 prosenttia.

Vuoden alusta kesäkuuhun uusia henkilöautoja on rekisteröity vähän yli viidenneksen vähemmän kuin samana aikana viime vuonna, runsaat 47 000.

Kevään aikana syntynyt asiakastilausten kuoppa leikkaa edelleen ensirekisteröintejä lähikuukausina.

Autoalan arvion mukaan henkilöautojen, pakettiautojen ja kuorma-autojen kysyntä jää tänä vuonna hieman yli neljänneksen viime vuoden luvuista, kertoo tiedotteessa Autoalan Tiedotuskeskus.

Käytettyjen autojen kysyntä piristyi niin, että henkilöautoissa kauppa kävi kolmetoista prosenttia viime vuoden kesäkuuta vilkkaammin. Vielä huhti- ja toukokuussa kauppa oli reilusti miinuksella.

Sähköautojen myynti nousi alkuvuodesta, mutta kasvu jäänee ennakoitua pienemmäksi. Autoalan Keskusliiton mukaan sähköautojen hankintatuki tulisi uudistaa.

Kotitalouksille myönnettävän kahden tuhannen euron hankintatuen kysyntä on ollut vaatimatonta, sillä täyssähköautojen hinta on vielä noin puolitoistakertainen polttomoottoriautoon verrattuna.

Yritykset eivät voi hyödyntää sähköauton hankintatukea, jota lisäksi saa vain alle 50 000 euron hintaisiin autoihin.

– Sähköautojen hankintatuki tulisi pikaisesti uudistaa, sillä sähköautojen osuus ensirekisteröinneistä on jäänyt keväällä viime vuoden loppupuolen kehitykseen nähden vaatimattomaksi. Ladattavien autojen osuus kävi helmi-maaliskuussa jo yli 17 prosentin lukemissa, mutta osuus on laskenut alkukesään mennessä noin viidellä prosenttiyksiköllä, toteaa tiedotteessa Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Pekka Rissa.

Ladattavien autojen hankintaan voi EU:ssa saada tukea 4 000 – 6 000 euroa. Monessa maassa tukea saa myös ladattavan hybridin hankintaan.