Silja Line Seurakisat toivat vipinää Klaukkalan urheilukentälle

Silja Line seurakisat kisattiin Klaukkalassa viime torstaina. Anna Havanto

Klaukkalan urheilukentällä nähtiin viime torstaina vilinää, kun paikalla järjestettiin Silja Line seurakisat. Silja Line seurakisat ovat avoimia kaikille yleisurheilusta kiinnostuneille 5–13-vuotiaille lapsille.

Kilpailuja järjestetään varsinkin heinä-elokuussa runsaasti ympäri Suomen, joten monet perheet kiertävät kisoissa eri paikkakunnilla.

– Silja Line Seurakisoissa tärkeintä on haastaa itsensä ja seurata omaa kehitystä käymällä säännöllisesti Seurakisoissa ja merkitä omia tuloksia ylös vaikka kisapassiin, johon kerätään myös tarroja suorituksista, tiivistää Suomen Urheiluliiton nuorisopäällikkö Piia Jäntti SUL:in tiedotteessa.

Klaukkalassa sarjoja saatiin torstaina kasaan 7-vuotiaiden sarjoista 13-vuotiaisiin.

Lajivoittajia olivat P7 400m Severi Selvenius NurmijYU (1.31,61), P7 pallonheitto Severi Selvenius NurmijYU (18,09), T7 400m Eevi Mäenpää NurmijYU (1.36,56), T7 pallonheitto Lotta Montonen NurmijYU (16,64), P9 800m Olli Auranen NurmijYU (3.17,65), P9 kiekko Olli Auranen NurmijYU (20,02), T9 800m Lotta Parviainen NurmijYU (3.20,68), T9 kiekko Mira Montonen NurmijYU (18,62), T11 800m Onerva Pennonen NurmijYU (3.05,21), T11 kolmiloikka Liia Lehiö NurmijYU (9,20), P11 800m Topias Leinonen NurmijYU (2.47,79), P11 kolmiloikka Topias Leinonen NurmijYU (7,91), P13 800m Anton Kemppi NurmijYU (2.25,72), P13 korkeus Elmer Keinänen EsboIF (140) ja T13 800m Ellen Telen LänsiUU (2.40,29).

Kaikki Silja Line seurakisat osoitteessa Kilpailukalenteri.fi.

Tulokset

Nurmijärven Yleisurheilu, Klaukkalan urheilukenttä

Silja Line Seurakisat 2 6.8.2020

P7 400m 1) Severi Selvenius NurmijYU 1.31,61, 2) Eetu Pallaspuro NurmijYU 1.35,76, 3) Atte Suomi NurmijYU 1.46,02, 4) Aapo Astikainen NurmijYU 1.51,81, 5) Miko VirkkumaaNurmijYU 1.52,17, 6) Taavi Koskinen NurmijYU 2.03,85, 7) Roope Korhonen NurmijYU 2.05,59, 8) Oliver Rouvali NurmijYU 2.10,14, 9) Lauri Silvola NurmijYU 2.12,73, 10) Touko JovioNurmijYU 2.14,09, 11) Jens Lydman NurmijYU 2.44,53.

P7 Pallonheitto 1) Severi Selvenius NurmijYU 18,09, 2) Rasmus Risti NaantLöy 12,92, 3) Eetu Pallaspuro NurmijYU 12,86, 4) Roope Korhonen NurmijYU 11,58, 5) Atte SuomiNurmijYU 11,38, 6) Miko Virkkumaa NurmijYU 8,58, 7) Oliver Rouvali NurmijYU 7,17, 8) Touko Jovio NurmijYU 7,09, 9) Lauri Silvola NurmijYU 6,91, 10) Aapo Astikainen NurmijYU 6,59, 11) Taavi Koskinen NurmijYU 6,25, 12) Jens Lydman NurmijYU 5,49.

T7 400m 1) Eevi Mäenpää NurmijYU 1.36,56, 2) Elna Pihlajamäki NurmijYU 1.37,09, 3) Lotta Montonen NurmijYU 1.41,87, 4) Inka Pantsar NurmijYU 1.53,70, 5) Minttu VuorinenNurmijYU 1.54,27, 6) Sara Henriksson NurmijYU 1.55,07, 7) Lumi Jovio NurmijYU 1.56,09, 8) Iida Silvola NurmijYU 1.57,01, 9) Matilda Johansson NurmijYU 1.57,81, 10) Emma Leinonen NurmijYU 2.00,32, 11) Luna Uusi-Ristiniemi NurmijYU 2.01,03, 12) Emilia Suomi NurmijYU 2.03,16, 13) Tindra Kiljunen NurmijYU 2.03,56, 14) Siiri Aalto NurmijYU 2.12,05.

T7 Pallonheitto 1) Lotta Montonen NurmijYU 16,64, 2) Elna Pihlajamäki NurmijYU 10,43, 3) Iida Silvola NurmijYU 8,90, 4) Matilda Johansson NurmijYU 8,29, 5) Eevi MäenpääNurmijYU 8,21, 6) Emma Leinonen NurmijYU 7,45, 7) Lumi Jovio NurmijYU 7,26, 8) Inka Pantsar NurmijYU 7,16, 9) Sara Henriksson NurmijYU 6,67, 10) Emilia Suomi NurmijYU 6,65, 11) Luna Uusi-Ristiniemi NurmijYU 5,71, 12) Minttu Vuorinen NurmijYU 5,65, 13) Siiri Aalto NurmijYU 4,61, 14) Tindra Kiljunen NurmijYU 4,56.

P9 800m 1) Olli Auranen NurmijYU 3.17,65, 2) Aarni Heikkinen NurmijYU 3.18,97, 3) Jyri Korhonen NurmijYU 3.26,13, 4) Daniel Johansson NurmijYU 3.33,91, 5) Eppu RautavaaraNurmijYU 3.44,91, 6) Tristan Lumi NurmijYU 3.47,18, 7) Lucas Uusi-Ristiniemi NurmijYU 3.53,24, 8) Max Tynkkynen NurmijYU 4.01,93, 9) Peetu Toivokainen NurmijYU 4.04,59, 10) Vili-Petteri Lammi NurmijYU 4.08,00.

P9 Kiekko 1) Olli Auranen NurmijYU 20,02, 2) Jyri Korhonen NurmijYU 9,89, 3) Tristan Lumi NurmijYU 9,18, 4) Vili-Petteri Lammi NurmijYU 7,69, 5) Daniel Johansson NurmijYU 7,43, 6) Max Tynkkynen NurmijYU 7,22, 7) Lucas Uusi-Ristiniemi NurmijYU 5,29, 8) Eppu Rautavaara NurmijYU 5,28, 9) Peetu Toivokainen NurmijYU 5,09.

T9 800m 1) Lotta Parviainen NurmijYU 3.20,68, 2) Vivian Niemi NurmijYU 3.37,53, 3) Mira Montonen NurmijYU 3.38,24, 4) Aliisa Kemppainen NurmijYU 3.39,50, 5) Sofia VesterinenNurmijYU 3.40,07, 6) Lilja Virkkumaa NurmijYU 3.49,74, 7) Milla Pursiainen NurmijYU 4.07,46, 8) Pinja Lucas NurmijYU 4.07,47, 9) Maya Lydman NurmijYU 4.09,55, 10) Emma Paananen NurmijYU 5.33,12.

T9 Kiekko 1) Mira Montonen NurmijYU 18,62, 2) Sofia Vesterinen NurmijYU 10,46, 3) Lotta Parviainen NurmijYU 9,53, 4) Vivian Niemi NurmijYU 9,17, 5) Pinja Lucas NurmijYU 8,17, 6) Aliisa Kemppainen NurmijYU 7,06, 7) Maya Lydman NurmijYU 5,97, 8) Lilja Virkkumaa NurmijYU 5,68, 9) Emma Paananen NurmijYU 5,51, 10) Milla Pursiainen NurmijYU 4,49.

T11 800m 1) Onerva Pennonen NurmijYU 3.05,21, 2) Peppi Lucas NurmijYU 3.10,16, 3) Emma Liikkanen NurmijYU 3.14,45, 4) Liia Lehiö NurmijYU 3.15,60, 5) Minja ToivanenNurmijYU 3.19,11, 6) Heta Mösö NurmijYU 3.21,18, 7) Heini Ruotsala NurmijYU 3.21,31, 8) Karoliina Patosaari NurmijYU 3.31,30, 9) Martta Mösö NurmijYU 3.34,86, 10) Ronja PantsarNurmijYU 3.53,63, 11) Nella Pursiainen NurmijYU 4.03,32, 12) Pihla Peltoniemi NurmijYU 4.17,35, Jenna Pyykkö NurmijYU DNF.

T11 Kolmiloikka 1) Liia Lehiö NurmijYU 9,20, 2) Emma Liikkanen NurmijYU 8,28, 3) Jenna Pyykkö NurmijYU 8,05, 4) Onerva Pennonen NurmijYU 7,71, 5) Heta Mösö NurmijYU 7,67, 6) Peppi Lucas NurmijYU 7,44, 7) Minja Toivanen NurmijYU 7,13, 8) Martta Mösö NurmijYU 7,09, 9) Karoliina Patosaari NurmijYU 7,00, 10) Pihla Peltoniemi NurmijYU 6,95, 11) Heini Ruotsala NurmijYU 6,50, 12) Ronja Pantsar NurmijYU 6,03, 13) Nella Pursiainen NurmijYU 6,03.

P11 800m 1) Topias Leinonen NurmijYU 2.47,79, 2) Paavo Jokitalo NurmijYU 3.04,36, 3) Jere Mourujärvi NurmijYU 3.11,04, 4) Daniel Honkala NurmijYU 3.21,11, 5) Viljami ManninenNurmijYU 3.33,00, 6) Jere Paananen NurmijYU 3.34,39, 7) Tomas Puotinen NurmijYU 3.34,81.

P11 Kolmiloikka 1) Topias Leinonen NurmijYU 7,91, 2) Jere Paananen NurmijYU 7,53, 3) Paavo Jokitalo NurmijYU 7,47, 4) Jere Mourujärvi NurmijYU 7,25, 5) Viljami ManninenNurmijYU 6,92, 6) Tomas Puotinen NurmijYU 6,37, 7) Daniel Honkala NurmijYU 6,21.

P13 800m 1) Anton Kemppi NurmijYU 2.25,72, 2) Jonne Mourujärvi NurmijYU 2.25,85, 3) Otso Leinonen NurmijYU 2.49,76, 4) Elmer Keinänen EsboIF 2.52,74, 5) Aarne RyynänenNurmijYU 3.21,28.

P13 Korkeus 1) Elmer Keinänen EsboIF 140.

T13 800m 1) Ellen Telen LänsiUU 2.40,29, 2) Pihla Jaakola-Siimes NurmijYU 2.41,81.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Keskustelu

Tilaa uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.