OP Uusimaan toimitusjohtaja Jussi Huttunen ei usko, että näköpiirissä on konkurssiaaltoa:
– Määrä tulee varmasti nousemaan viime vuodesta, jolloin se jäi poikkeuksellisen alhaiseksi. Mitään konkurssiaaltoa emme kuitenkaan nykyisillä tiedoilla ja skenaarioilla odota, sanoo Huttunen, mutta lisää myös että kehitystä on hyvin vaikea arvioida.
Konkurssilainsäädäntöä koskenut väliaikainen muutos päättyi tammikuun lopussa.
Kaiken kaikkiaan viime vuosi ei ollut niin huono kuin olisi voinut luulla.
Huttunen kertoo, että sekä yritys- että henkilöasiakkaat ovat pystyneet hoitamaan lainojaan hyvin.
Lainajoustojen kysyntä tosin ruuhkautti pankin palvelua, mutta loppuvuonna niiden määrä palautui pandemiaa edeltäneelle tasolle.
Kassapalveluihin supistuksia huhtikuun alusta lukien.
Pankin liikevoitto laski 10,9 miljoonaan euroon edellisvuoden 17,3 miljoonasta eurosta.
Laskuun vaikutti osin arvonalennuskirjaukset, sillä muutamilla yritysasiakkailla tilanne heikkeni.
Koronarajoitukset vaikuttavat myös edelleen toisiin toimialoihin enemmän.
OP Uusimaan vakavaraisuus laski hieman, mutta on edelleen korkea, lähes 34 prosenttia.
Pandemiavuotta leimasi myös asuntorahoituksen kysyntä, joka oli ennätyksellistä. Keväällä markkinoilla hiljeni, mutta kesällä kysyntä lähti nopeaan nousuun. Asuntolainoissa kasvua oli 15 prosenttia edellisvuoteen – ja etenkin vapaa-ajan asuntojen kysyntä oli vilkasta.
Osuuspankki
OP Uusimaalla on alueellaan kahdeksan konttoria ja asiakkaita kaikkiaan 156 000. Omistaja-asiakkaita oli vuoden lopussa 86177.
Konttoreista Nurmijärvi lopettaa kevään aikana.
– Konttori on toiminut viime keväästä alkaen vain ajanvarauksella. Lähin konttorimme on jatkossa Klaukkalassa.
Kassapalveluiden aukiolo supistuu huhtikuun alusta lukien seuraavsti: Hyvinkäällä ja Nummelassa palvellaan tiistaina ja perjantaina kello 9.30–12, Järvenpäässä ja Lohjalla maanantaina ja torstaina kello 9.30–12.
Muut konttorit toimivat toistaiseksi ajanvarauksella.
– Käteisen rahan käyttäjien määrä on tosiaan pudonnut niin rajusti, sanoo Huttunen, jonka mukaan viime vuonna pankin asiakkaissa oli vain 800 sellaista, jotka olisivat käyneet hoitamassa käteisraha-asioita konttorissa kerran kuussa tai useammin.
Asuntolainat hoituvat lähes kaikki verkon kautta ja poikkeusvuosi muutti monen käytäntöjä – esimerkiksi vanhemmassa ikäpolvessa:
– 80-vuotiaat asiakkaat käyttävät todella paljon enemmän OP-mobiilia ja verkkoa, kertoo Huttunen.
Asiakkaat saavat käteistä jo monin paikoin muualta kuin konttoreista: K-ruokakaupoista, R-kioskeista, Tokmanni -ketjun myymälöistä ja Nesteen K-liikenneasemilta.
OP Uusimaa syntyi, kun Keski-Uudenmaan ja Länsi-Uudenmaan Osuuspankit yhdistyivät. Uusi pankki aloitti toimintansa syksyllä 2019. OP-ryhmässä se on kolmanneksi suurin pankki.