Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Jonoja puretaan Keusoten hammashoidossa – aikaa tarkastukseen jonottaa 7 500 asiakasta

Jonoja puretaan hammashoidossa

Keusotessa on menossa suun terveydenhuollossa koronapandemian aiheuttamien tarkastusjonojen purku. Jonoja puretaan perustyöaikana ja lisätyönä.

Tämän lisäksi Keusoten isoissa hammashoitoloissa toimii ostopalvelutyöntekijöitä purkamassa tarkastusjonoja arki-iltaisin ja viikonloppuisin.

Tarkastusaikaa jonottavia on 7500.

Keusote on kilpailuttanut 6000 tarkastusjonolla olevan asiakkaan tarkastuksen ja hoidon. Ostopalveluna puretaan tarkastusjonoja Hyvinkään keskushammashoitolassa, Järvenpään Justissa, Hyrylän hammashoitolassa ja Mäntsälän hammashoitolassa.

Ostopalveluun ohjataan potilaita kaikilta tarkastusjonoilta. Näin ollen hammashoitolan toimipiste on todennäköisesti jononpurun osalta eri kuin nykyinen hammashoitola.

Esimerkiksi 1000 klaukkalalaiselle tarjotaan tarkastusaikaa Hyrylään, 750 järvenpääläiselle Mäntsälään ja 700 järvenpääläiselle Hyvinkäälle.