Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ca-Sa Välimeren Herkut ostaa tontin Ilvesvuoresta – suunnitelmissa uudet toimitilat

Nurmijärven kunta myy Ilvesvuoresta tontin Ca-Sa Välimeren Herkut Oy:lle 462 995 eurolla. Asiasta päätti maanantaina kokoontunut kunnanhallitus.

Kyseinen 9079 neliömetrin tontti sijaitsee alueen itäreunalla. Rakennusoikeutta tontilla on 5447 kerrosneliömetriä.

Vuonna 1966 perustettu, elintarvikealala toimiva Ca-Sa Välimeren Herkut suunnittelee uusien toimitilojen rakentamista tontille. Tällä hetkellä yrityksen tuotantotilat ovat Espoossa.

Yritys on kuitenkin olllut voimakkaassa kasvussa. Tuotteiden hyvän kysynnän ja liikevaihdon kasvun myötä yritys on lisännyt henkilöstöään ja kasvattanut tuotantoaan. Samalla nykyiset tilat ovat käyneet liian pieniksi eivätkä ne mahdollista enää lisäkasvua.