Mira Lappalainen (ps.) esittää tuoreessa valtuustoaloitteessaan, että kunta alkaa pikaisiin ja kovempiin toimiin erityisesti kunnan taajamissa, missä sijaitsee purettavia rakennuksia.
Lappalainen iittaa aloitteellaan erityisesti Kirkonkylässä Perttulantien ja Helsingintien risteyksessä sijaitsevaan ränsistyneeseen huoltoasemaan.
– Tästä rakennuksessa ja tontista ei kunta päässyt kauppoihin ja nyt kyseinen rakennus on tuhottu ja seisoo siinä rumentamassa taajamaa, Lappalaisen aloitteessa todetaan.
Aloitteen mukaan kunna ntulee asettaa tällaisille kohteille kunnon uhkasakot tai pakkolunastaa tai tehdä jotakin muuta vaihtoehtoa asian tiimoilta, napakalla otteella, eikä antaa vain asian olla.
– Ei missään kunnassa tällaisia tuhottuja autioituja rakennuksia saa olla keskellä taajamaa. Asialle pitää alkaa tehdä pikaisesti jotakin.