Nurmijärven asemakaavoitus- ja rakennuslautakunta käsittelee ensi viikon tiistain kokouksessaan Klaukkalan Viirinlaaksoon sijoittuvan vähittäiskaupan suuryksikön rakennuslupaa.
Lautakunnan esityslistalla liitteenä olevasta asemapiirroksesta ja havainnekuvista selviää, että paikalle rakennetaan liiketilat Rustalle, Mustille ja Mirrille sekä Jyskille.
Paikalle on tulossa kaksi erillistä liikerakennusta sekä mainospyloni.
Toiseen liikerakennukseen sijoittuu Rusta. Tällä hetkellä Rustan, eli entisen Hong Kongin, lähimmät tavaratalot sijaitsevat Keravalla, Vantaan Porttipuistossa ja Riihimäellä.
Toiseen rakennukseen on kaavailtu tiloja ainakin Jyskille ja Mustille ja Mirrille. Jyskin lähimmät myymälät sijaitsevat tällä hetkellä muun muassa Hyvinkäällä, Tuusulassa ja vantaalla.
Musti ja Mirri toimii puolestaan tällä hetkellä Klaukkalassa Kuonomäentie 1:ssä sijaitsevassa liiketilassa.
Tontti sijaitsee Klaukkalantien, Luhtajoentien ja Viirintien välisellä alueella. Kauppahinta on 960 000 euroa.
Alueella on käynnistetty asemakaavamuutos.
Asemakaavan muutoksella alueen tontit osoitetaan liikerakennusten korttelialueeksi. Tontin 21 rakennusoikeutta tarkistetaan 9000 kerrosneliömetristä noin 6000 kerrosneliömetriin siten, että maanalainen pysäköinti poistuu ja korttelialue on mahdollista toteuttaa maantasoon, enintään kaksikerroksisena.
Lisää aiheesta myöhemmin Nurmijärven Uutisista