Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tiistain 7.9. tilanne: kymmenen uutta koronavirustartuntaa Keusoten alueella

Keusoten alueella on tiistaina 7.9. todettu kymmenen uutta tartuntaa, mikä on puolet vähemmän kuin maanantaina.

Uusia tartuntoja on Järvenpäässä yksi, Nurmijärvellä neljä ja Hyvinkäällä viisi. Tuusulassa, Mäntsälässä ja Pornaisissa ei todettu uusia koronatapauksia. Keusoten alueen ilmaantuvuus on 126 tapausta sataa tuhatta asukasta kohti kahdessa viikossa.

Kahden viikon aikana Mäntsälässä tartuntoja on ollut 15, Pornaisissa 4, Järvenpäässä 46, Tuusulassa 55, Nurmijärvellä 64 ja Hyvinkäällä 69.

Ensimmäisen rokotuksen on saanut 70,4 prosenttia Keusoten alueen asukkaista eli 143 463. Tehosterokotteen saajia on 102 882.