Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kiertokapula Oy kilpailutti biojätteen käsittelijät – nyt koko yhtiön toimialueella voi pakata biojätteet sekä paperi- että biohajoavaan muovipussiin

Kiertokapula Oy tiedottaa kilpailuttaneensa toimialueensa kotitalouksilta kerätyn biojätteen käsittelijät kevään 2022 aikana.

1.6. uusina käsittelijöinä aloittavat Kekkilä, Gasum ja Envor Oy. Aikaisemmin biojätteen käsittelystä vastannut St1 ei osallistunut kilpailutukseen.

Biojätteen käsittelijöiden vaihtumisella on jonkin verran vaikutusta biojätteen pakkaamiseen. Kiertokapulan toimialueen eteläosassa (Kerava, Järvenpää, Nurmijärvi, Tuusula) biojäte pakataan paperipussiin tai biohajoavaan pussiin.

Muissa kunnissa voi edelleen käyttää pakkaamiseen myös muovipusseja edellisten lisäksi.

Biojätteiden käsittelijät ovat kuntakohtaisesti seuraavat:

Kekkilän kompostointilaitos – Nurmijärvi, Kerava, Järvenpää ja Tuusula

Envor Oy – Hämeenlinna, Hattula, Janakkala, Valkeakoski

Gasum Oy – Hyvinkää, Riihimäki, Mäntsälä, Hausjärvi, Loppi