Taina Joutsen
S-market Klaukkala ei ole enää auki 24/7, vaan ovet sulkeutuvat joka päivä puolilta öin. Uusiin aukioloaikoihin siirryttiin maanantaina 10. lokakuuta.
– Kysyntä ja tarjonta eivät kohdanneet. Kun otimme käyttöön ympärivuorokautisen aukiolon, aukioloa laajennettiin kokeilumielessä, kommentoi marketpäällikkö Piritta Heiskanen.
– Olemme nyt olleet tässä puoli vuotta ja nähty, että laajennetulle aukiololle ei ole riittävästi kysyntää, hän jatkaa.
S-market Klaukkala avasi ovensa 10. maaliskuuta 2022 Klaukkalantien ja Lepsämäntien risteyksessä. Samaan aikaan päättyi Liikekujalla Klaukkalassa toimineen 24/7 Alepan toiminta.
Klaukkalan S-marketin yhteydessä oleva 24Pesula noudattaa S-marketin aukioloaikoja, eli sulkee ovensa puolelta öin.
Klaukkalan S-marketin aukioloaikojen supistuttua Klaukkalassa ei ole enää kauppaa, joka olisi auki vuorokauden ympäri.